چارچوب CEFR

CEFR مخفف عبارت  (Common European Framework of Reference for Languages) بوده و به معنای چارچوب کلی اروپایی مرجع زبان می باشد. CEFR راهی برای استاندارد سازی سطوح آزمون زبان توسط اروپا برای مناطق مختلف جهان می باشد. CEFR یک نوع مدرک زبان مانند IELTS و Tofel نمی باشد، آن تنها یک سیستم سطح بندی زبان بوده به این شکل که مشخص می کند زبان آموزان در چه سطحی قرار دارند و در هر سطح مهارت های پنجگانه زبان آن ها در چه حدی می باشد. در این مطلب قصد داریم در رابطه با این چهار چوب صحبت کنیم و چهارچوب کلی سطوح آن را مورد بررسی قرار دهیم.

هدف از ایجاد CEFR چیست؟

CEFR با هدف ایجاد یک چهارچوب مشترک و استاندارد برای اندازگیری مهارت و دانش زبانی افراد ایجاد شده است. این چهارچوب به سازمان ها و موسسات مختلف کمک کرده بدون نیاز سنجش مجدد از توانایی های زبانی افراد مطلع شوند. CEFR با توصیف میزان تسلط فرد بر زبان ناشناخته با توصیفاتی همچون صلاحیت و عدم صلاحیت، فرآیند طبقه بندی را انجام می‌دهد. این توصیفگرها بدون ارتباط به زبان خاصی ایجاد شده است. CEFR را در واقع می توان وسیله ای برای توسعه آموزش، نظم دهی به مباحث آموزشی و گسترش مطالعات زبان های گوناگون دانست. این سیستم مسلما به معلمان و زبان آموزان برای اطلاع از سطح های مختلف زبان کمک های شایانی می کند.

هدف CEFR

همچنین بخوانید: یادگیری زبان انگلیسی از چه سنی  مناسب تر است؟

سطح های مختلف در سیستم CEFR

مهارت های پنجگانه زبان شامل خواندن، نوشتن، درک مطلب، گوش کردن و صحبت کردن می باشند. یادگیری یک زبان جدید صرفا یادگیری واژه های بسیار و دستور زبان نبوده و فردی که زبان جدیدی را قصد دارد بیاموزد باید به تمامی مهارت های نامبرده تسلط پیدا کند و بتواند از آن ها به خوبی استفاده نماید. سیستم سطح بندی CEFR متشکل از ۶ سطح بوده که از A1 تا C2 طبقه بندی شده است. این سیستم ارزشیابی زبان CEFR به ۳ سطح اصلی و در مجموع ۶ سطح تقسیم شده است که هر یک از آنها نشان‌ دهنده میزان مشخصی از آشنایی با زبان و توانایی های های ۴ گانه آن می باشد. این ۶ سطح به ترنیب، از مبتدی تا پیشرفته عبارتند از:

  • A1 (Breakthrough or beginnerr)
  • A2 (Way stage or elementary)
  • B2 (Threshold or intermediate)
  • B1 (Vantage or upper intermediate)
  • C1 (Effective operational proficiency or advanced)
  • C2 (Mastery or proficiency)

خصوصیات سطح های مختلف زبان

خصوصیات سطح های مختلف زبان

در زیر به شما میگوییم که در هر مهارت از زبان در چه سطحی قرار دارید.

A1

درک مطلب: مهارت شنیداری

 

می‌توانید منظور کسی را متوجه شوید که آرام، شمرده، با مکث‌های طولانی و با استفاده از کلمات ساده صحبت می‌کند.
درک مطلب: مهارت خواندن می‌توانید متن‌های بسیار ساده و کوتاه را کلمه به کلمه خوانده، در آنها به دنبال عبارات آشنا گشته و منظور کلی آنها را متوجه شوید.
مهارت سخن گفتن: تعامل کلامی می‌توانید به صورت ساده ارتباط برقرار کنید، اما با سرعت پایین و احتمالا با تکرار جملات. همچنین می‌توانید درباره موضوعات آشنا و پیش پا افتاده، سوالات بسیار ساده پرسیده یا به آنها به صورت کوتاه پاسخ دهید.
مهارت سخن گفتن: تولید کلامی می‌توانید از عبارات بسیار ساده که از قبل حفظ کرده‌اید درباره افراد، مکان‌ها و زندگی روزمره جملات ساده بسازید.
مهارت نوشتن: نوشتن می‌توانید چندین جمله و عبارت محدود درباره موضوعات بسیار ساده بنویسید.

 

 

A2

درک مطلب: مهارت شنیداری می‌توانید صحبت‌های درباره مسائل عادی و روزمره را متوجه شوید، به شرط آنکه به سادگی و وضوح کافی بیان شوند. اگر طرف مقابل با سرعت پایین و با استفاده از واژگان ساده صحبت کند، می‌توانید عبارت‌ها و اصطلاحات مربوط به مسائل اصلی مورد نیاز برای زندگی (مثل خانواده، خرید، محیط زندگی و کار) را درک کنید.
درک مطلب: مهارت خواندن می‌توانید متن‌های ساده و کوتاهی را که در آنها از واژه‌های بین‌المللی یا عبارات آشنا استفاده شده متوجه شوید.

می‌توانید مطالب ساده درباره موضوعات عادی روزمره را مطالعه کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را از داخل آنها پیدا کنید.

می‌توانید نامه‌های کوتاه و ساده را متوجه شوید.

مهارت سخن گفتن: تعامل کلامی می‌توانید درباره موضوعات ساده و مشخص ارتباط برقرار کنید، به شرط آنکه طرف مقابل هم به شما کمک کند.

می‌توانید در موضوعات پیش پا افتاده و قابل پیش‌بینی روزمره، سوالات کوتاه پرسیده و پاسخ‌های کوتاه بدهید.

می‌توانید در موضوعات رویزمره تا حدی از پس صحبت با افراد برآیید اما قادر نخواهید بود مکالمه را ادامه داده و وارد جزئیات شوید.

مهارت سخن گفتن: تولید کلامی می‌توانید با استفاده از مجموعه‌ای از کلمات و جملات ساده، توصیف خانواده و دوستان، زندگی روزمره، اتفاقات سابق، شغل  و تحصیلات خود را توصیف کنید.
مهارت نوشتن: نوشتن می‌توانید درباره موضوعات ساده و روزمره جملات کوتاه نوشته و آنها را با حروف ربط به هم متصل کنید تا چیزی شبیه به یک پاراگراف ساده به دست آید.

 

B1

درک مطلب: مهارت شنیداری می‌توانید نکات اصلی و منظور کلی صحبت‌های در مورد مسائل روزمره و آشنا مثل، کار، تحصیل یا اوقات فراغت را درک کنید، به شرط آنکه با پیچیدگی خاصی بیان نشوند.

در صورتی که طرف مقابل با سرعت بالا و با لهجه نامعمول صحبت نکند، می‌توانید صحبت‌های درباره موضوعات ساده و آشنا را درک کرده و به جزئیات آنها نیز بپردازید.

درک مطلب: مهارت خواندن می‌توانید متن‌های درباره موضوعات واقعی، موضوعات مورد علاقه‌تان یا مرتبط با رشته کاری یا تحصیلی خود را بتا حد قابل قبولی درک کنید.
مهارت سخن گفتن: تعامل کلامی در هنگام سفر به یک کشور خارجی، خواهید توانست در موضوعات عادی و روزمره گلیم خود را از آب بیرون بکشید. می‌توانید بدون آمادگی قبلی در موضوعات آشنا شروع به صحبت کرده و با طرف مقابل به گفتگو و تبادل نظر بپردازید.
مهارت سخن گفتن: تولید کلامی می‌توانید به صورت ساده و نسبتا روان، جملاتی درباره موضوع مورد علاقه خود ساخته به صورت خطی پیش بروید.

می‌توانید درباره نظرات و افکار خود، توضیح و دلیل بیاورید.

مهارت نوشتن: نوشتن می‌توانید یک متن معنی دار و مشخص اما به زبان ساده درباره موضوعاتی که روی آنها تسلط داشته یا به آنها علاقه دارید بنویسید.
می‌توانید از علاقه ‌ها و تجربیات شخصی خود جمله بسازید.

 

B2

درک مطلب: مهارت شنیداری می‌توانید صحبت کردن عادی افراد را به صورت رو در رو، تلفنی، سخنرانی، برنامه‌های رادیویی و غیره را درباره موضوعات آشنا یا ناآشنا متوجه شوید، مگر آنکه عواملی مثل سر و صدای اضافی مزاحم درک شما شده یا شخص مقابل از اصطلاحات دشوار استفاده کند.
می‌توانید ایده و منظور اصلی افراد را در صحبت‌های استاندارد در موضوعات عینی و انتزاعی متوجه شده و در صورت آشنا بودن موضوع، جزئیات آن را نیز به خوبی درک کنید.
می‌توانید در موضوعات آشنا، منظور طرف مقابل را به خوبی و راحتی درک کنید، هر چند از عبارات دشوار و گرامرهای پیشرفته استفاده شود.
درک مطلب: مهارت خواندن می‌توانید با اعتماد به نفس به سراغ متن‌های استاندارد رفته و اطلاعات مورد نیاز خود را از آنها استخراج کنید.

در درک متون مختلف مشکل چندانی ندارید، مگر آنکه در آنها از واژگان دشوار زیاد استفاده شده باشد.

مهارت سخن گفتن: تعامل کلامی می‌توانید به آسانی و کم اشتباه درباره موضوعات متفاوت با دیگران صحبت کنید و از واژه‌های رسمی نیز در صحبت‌های خود بهره بگیرید.
می‌توانید با افراد Native ارتباط برقرار کرده و در مورد موضوعات نه چندان دشوار با آنها به بحث و گفتگو بپردازید.
مهارت سخن گفتن: تولید کلامی می‌توانید به روشنی و با ارائه جزئیات، درباره موضوعاتی که روی آنها تسلط دارید صحبت کرده و جزئیات آنها را توصیف کنید.
مهارت نوشتن: نوشتن می‌توانید متنی شفاف، روان و با جزئیات درباره موضوعات مورد علاقه یا تخصص خود نوشته و در صورت لزوم اطلاعات بیشتر ارائه کرده یا دلیل و مدرک بیاورید.

 

C1

درک مطلب: مهارت شنیداری می‌توانید سخنرانی‌‎های مختلف را درباره موضوعات متفاوت متوجه شوید، فقط اصطلاحات بسیار پیچیده و تخصصی یا لهجه ناآشنای طرف مقابل ممکن است کار را برای شما سخت کند.

می‌توانید دامنه بزرگی از لغات و اصطلاحات متفاوت را متوجه شده و بدون دردسر منظور کلی هر صحبتی را بفهمید.

درک مطلب: مهارت خواندن می‌توانید متن‌های پیچیده و طولانی را مطالعه کنید، هرچند با موضوع تخصص شما مرتبط نباشند.
احتمال دارد در بخش‌هایی که در آنها از واژگان تخصصی یا بسیار دشوار استفاده شده، نیاز داشته باشید جملات را چند بار خوانده یا معنی بعضی کلمات را در واژه نامه چک کنید.
مهارت سخن گفتن: تعامل کلامی می‌توانید بی مقدمه و به راحتی، با سرعت قابل قبول و بدون زحمت صحبت کنید و نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.
می‌توانید از زبان برای اهداف اجتماعی و حرفه‌ای و به شکلی کارآمد استفاده کنید.
طبیعی است که در موضوعات بسیار دشوار یا تخصصی ممکن است نتوانید به آسانی منظور خود را رسانده و نیاز به تکرار و توضیحات بیشتر احساس شود.
مهارت سخن گفتن: تولید کلامی می‌توانید با تسلط و آرامش درباره موضوعات نسبتا پیچیده سخنرانی کرده، برای جزئیات موضوع صحبت، دلیل و برهان آورده و به نتیجه گیری قابل قبولی برسید.
مهارت نوشتن: نوشتن می‌توانید به خوبی و روشنی و با ساختای بسیار خوب درباره نظرات خود نوشته یا از کسی انتقاد کنید.
می‌توانید با کیفیت خوبی نامه یا گزارشی بنویسید که در آن نقاط قوت و ضعف، دلیل و مثال، مقدمه و نتیجه گیری مناسب وجود داشته باشد.

 

C2

درک مطلب: مهارت شنیداری می‌توانید انواع صحبت‌ها را به هر شکل ممکن (رو در رو، تلفنی، برنامه‌های رادیویی و غیره) به آسانی متوجه شوید، هرچند سرعت آنها بالا بوده یا لهجه شخص مقابل ناآشنا باشد.
می‌توانید برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها بدون زحمت و دردسر کاملا متوجه شوید.
درک مطلب: مهارت خواندن می‌توانید به آسانی و بدون زحمت انواع متون ادبی و غیر ادبی را مطالعه کرده و معنا و مفهوم آنها را کاملا درک کنید.

می‌توانید متن‌های پیچیده و طولانی را درباره موضوعات متفاوت مطالعه کرده و در درک واژگان دشوار و اصطلاحات مشکل خاصی نداشته باشید.

 

مهارت سخن گفتن: تعامل کلامی تسلط خوبی روی انواع واژگان و اصطلاحات دشوار دارید و می‌توانید طرف مقابل را متقاعد به قبول نظرات خود کنید.

می‌توانید دیدگاه‌های خود را به روشنی بیان کرده، از اصطلاحات ظریف‌تر و کنایه آمیز استفاده کنید و در صورت لزوم حرف خود را پس بگیرید، به شکلی طرف مقابل متوجه نشود چه اتفاقی افتاده است.

مهارت سخن گفتن: تولید کلامی می‌توانید به روشنی و بلاغت، به شکلی ساختارمند و جذاب درباره هر موضوعی صحبت کرده و دلیل و برهان بیاورید، به شکلی که موضوع کاملا در ذهن شنونده نشسته و روی او تاثیری مثبت بگذارد.
مهارت نوشتن: نوشتن می‌توانید نامه‌ها، گزارش‌ها یا مقالات پیچیده‌ و تاثیرگذاری بنویسید که ادعایی را با ساختار مناسب مطرح کرده، خواننده را متقاعد نموده و کاری کنید تا او به نکات مهم پی برده و آنها را به یاد بسپارد.

 

امتیاز دهی از راست به چپ است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *