توضیح thesis statement

Thesis- یک ایده میباشد که مورد توجه و مخصوصا ایده ای که مورد بحث قرار می گیرد یا آنالیز می شود. thesis statement مهمترین جمله در رایتینگ تسک ۲ شما می باشد. این جمله در مقدمه رایتینگ شما می باشد و هر مقدمه می بایست یک thesis statement داشته باشد، در کنار پارافریز سوال و outline statement .thesis statement ایده اصلی شما می باشد و به معنی این است که حس و نظر خود در مورد سوال پرسیده شده را در یک جمله بیان می کنید. این جمله به ممتحن نشان می دهد که شما سوال را کاملا درک کرده اید و منجر به یک رایتینگ شفاف تر و منطقی تر می شود.

در این مطلب به شما نشان میدهیم که چگونه یک thesis statement برای رایتینگ تسک ۲ خود بنویسید و همچنین به شما آموزش داده خواهد شد که چگونه این جمله را با توجه به نوع سوال پرسیده شده تغییر دهید.

یک نمونه thesis statement

توضیحات  thesis statement

Question: There is a good deal of evidence that increasing car use is contributing to global warming and having other undesirable effects on people’s health and well-being.

To what extent do you agree or disagree?

Thesis statement: This essay agrees that increasing use of motor vehicles is contributing to rising global temperatures and certain health issues.

به جمله بالا دقت کنید این جمله به طور کاملا شفاف به ممتحن نشان می دهد که شما در مورد سوال چه نظری دارید. ادامه رایتینگ شما باید این جمله را حمایت کنند.

چگونه باید بدانیم که چه چیزی باید بنویسیم؟

 thesis statement چیست

اولین موردی که ما نیاز داریم این است که نوع سوال را تشخیص بدهیم و به نوع کلمه دستوری که آمده است دقت کنیم. برای نمونه، در سوال پایین، کلمه دستوری ‘do you agree or disagree’ می باشد.

Question: There is a good deal of evidence that increasing car use is contributing to global warming and having other undesirable effects on people’s health and well-being.

To what extent do you agree or disagree?

لازم است که به طور کاملا شفاف به ممتحن بگوییم که ما با این ایده موافقیم یا مخالف و این نظر شخصی برروی thesis مان تاثیرمی گذارد. به سوالات زیر دقت کنید.

۱. Computers are being used more and more in education. Discuss the advantages and disadvantages and give your own opinion.

۲. Computers are being used more and more in education. Some people say that this is a positive trend, while others argue that it is leading to negative consequences. Discuss both sides of this argument and then give your own opinion.

۳. Students are becoming more and more reliant on computers. What are some of the problems associated with reliance on computers, and what are some of the possible

در هر ۳ سوال بالا کلمات کلیدی کم و بیش شبیه هم میباشند آموزش و کامپیوترها. البته، اگر به کلمات دستوری نگاهی بیندازیم خواهیم دید که لازم است که به هر سوال به صورت خاصی پاسخ دهیم و این مساله برروی thesis statement ما تاثیر می گذارد. کلمات دستوری سوالات بالا در زیر آمده است:

۱. Discuss the advantages and disadvantages and give your own opinion.

۲. Discuss both sides of this argument and then give your own opinion.

۳. What are some of the problems and what are some of the possible solutions?

نکته بسیار مهم این است که زمانی را برای آنالیز سوال کنار گذاشته تا متوجه شویم که سوال دقیقا از ما چه چیزی می خواهد.

بیشتر بخوانید: قوانين نوشتن writing که حتما باید بدانید.

چگونه یک thesis statement برای هر نوع سوال بنویسم؟

 thesis statement

هنگامی که مشخص گردید که سوال از ما چه چیزی میخواهد، ما می توانیم در مورد thesis فکر بکنیم.

  • سوالاتی که نظر شخصی شما را می خواهد(Do you agree or Disagree)
  • Discussion سوالات (Discuss both points of view)
  • مزایا و معایب
  • مشکل و راه حل

شما باید همیشه به خاطر داشته باشید که اگر چه  سوالات رایتینگ تسک ۲ معمولا از یک قالب استاندارد پیروی می کنند، این سوالات ممکن است تغییر بکنند و شما باید برای این مساله آماده باشید.

سوالاتی که نظر شخصی شما را می خواهند.

نظرشخصی در تسک دوم

Some aspects of celebrity culture have a bad influence on young people.

To what extent do you agree or disagree with this statement?

ما در مورد این گونه سوالات سه گزینه پیش رو داریم:

  • موافقت
  • موافقت
  • هم موافقت و هم مخالفت

پیشنهاد می شود که همیشه یا گزینه ۱ یا گزینه ۲ را انتخاب کنید.انتخاب گزینه ۳ معمولا باعث رایتینگ های گیج کننده یا خیلی طولانی می شود.

اگرشما فقط یک گزینه داشته باشید و خوب در مورد آن صحبت کنید، این کار باعث می شود که رایتینگ های شفاف تری بنویسید که به خوبی موضوع را مورد بحث قرار داده اند. بنابراین، شما دو گزینه برای پاسخ به این سوال در پیش دارید:

I agree that some aspects of celebrity culture have a bad influence on young people.

I disagree that some aspects of celebrity culture have a bad influence on young people.

همه جملات thesis برای این نوع سوال باید با جملات زیر شروع شوند:

This essay agrees that…..

This essay disagrees that…..

ما باید از ضمایر شخصی مانند ‘I’ استفاده نکنیم و به جای آن بهتر است از ‘This essay….’ استفاده کنیم. همچنین به یاد داشته باشید که نباید دقیقا صورت سوال را کپی کنیم چون در امتحان رایتینگ شما مجاز به این کار نمی باشید و در عوض آن را باید پارافریز کنید. به مثال زیر توجه کنید:

This essay agrees that the some famous people’s lifestyles have a detrimental effect on the youth of today.

دو نمونه سوال برای دادن نظر شخصی

Increasing the price of petrol is the best way to solve growing traffic and pollution problems.

To what extent do you agree or disagree?

Thesis Statement: This essay disagrees that the best way to resolve increasing pollution and congestion problems is to raise the cost of fuel.

سوال Discussion

سوال Discussion

Computers are being used more and more in education. Some people say that this is a positive trend, while others argue that it is leading to negative consequences.

Discuss both sides of this argument and then give your own opinion.

برای این نمونه سوالات، لازم است که به طور شفاف دو طرف بحث را مورد بررسی قرار داده و در خاتمه نظر خود را بیان کنید. ما می توانیم این کار را با پارافریز کردن سوال شروع کنیم و سپس دو طرف بحث را بررسی و در انتها نظر شخصی خود را بیان کنیم. نظر شخصی ما باید فقط از یک طرف بحث طرفداری کند. اگر هر دو طرف بحث را نیز قبول نداشتید، باز هم فقط از یک طرف آن طرفداری کنید تا جوابی شفاف تر بدهید.

Thesis statement: Some argue that schools and universities increasing use of computers is a beneficial trend, while others are opposed to this view. This essay agrees that growing use of technology by educators is a positive development.

سوال Discussion دوم

سوال Discussion دوم

Some people think that parents should teach children how to be good members of society. Others, however, believe that school is the best place to learn this.

Discuss both these views and give your own opinion.

Thesis statement: Some argue that teachers should teach youngsters how to be upstanding members of the community, whereas others feel this is the role of the mother and father. This essay agrees that this duty should be filled primarily by parents.

سوال مزایا و معایب

سوالات  thesis statement

Computers are being used more and more in education.

Discuss the advantages and disadvantages and give your own opinion.

در این نوع سوال، ما به طور شفاف باید بیان کنیم که مزیت اصلی و عیب اصلی این موضوع چیست.

Thesis Statement: The principal advantage is the amount of information instantly available to students and the main disadvantage is the lack of discipline and motivation provided by computers.

سوالات مشکل و راه حل در thesis statement

Students are becoming more and more reliant on computers.

What are some of the problems associated with reliance on computers, and what are some of the possible solutions? 

thesis باید یک مشکل اصلی و یک راه حل اصلی برای این سوال بیان کند. بعضی اساتید زبان پیشنهاد می کنند بیش از یک مشکل و راه حل را انتخاب کنید. این مساله هیچ مشکلی ندارد، ولی بهتراست ۲ ایده خیلی خوب را انتخاب کرده و آنها را خوب توسعه دهید.

Thesis statement: The principal problem is students allowing machines to do all the work for them without thinking for themselves and a possible solution is to have stricter supervision from teachers and parents.

سوالات علت و راه حل

In some countries the average weight of people is increasing and their levels of health and fitness are decreasing.

What do you think are the causes of these problems and what measures could be taken to solve them?

Thesis statement: The principal cause of this problem is peoples’ sedentary lifestyles and a possible solution is to educate society about the dangers of not keeping fit.

شما میتوانید برای تقویت مهارت های خود و آمادگی برای آزمون در کلاس های تدریس خصوصی آیلتس شرکت کنید.جهت جلسه مشاوره و تعیین سطح رایگان با شماره های زیر تماس بگیرید.

تلفن تماس: ۰۹۳۵۲۱۲۰۰۳۱-۲۶۴۲۲۲۸۷

امتیاز دهی از راست به چپ است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *