آزمون TOEFL iBT

آزمون TOEFL iBT

آزمون TOEFL iBT بخش جديدی با عنوان  Speaking دارد و بخش ساختار (Structure) که در آزمونهای کتبی و کامپيوتری وجود داشت، حذف شده است. گرامر به صورت غيرمستقيم در بخشهای ديگر اين آزمون مورد سنجش قرار می گيرد. سخنرانی‌ها و گفتگوها در بخش Listening طولانی‌تر شده‌اند و خلاصه نويسی (note taking) نيز ديگر مجاز می‌باشد. در بخش درک مطلب (Reading)، نوع سؤالات متنوع‌تر شده و به عنوان مثال از شرکت کنندگان خواسته می‌شود اطلاعات را طبقه‌بندی کنند و يا جدولی را پر کنند. تايپ کردن هم در بخش نوشتاری الزامی است.

سيستم امتيازدهی در اين TOEFL iBT چگونه است؟

سيستم امتياز دهی در TOEFL iBT در جدول زير نشان داده شده است:

۰-۳۰ Listening
۰-۳۰ Reading
۰-۳۰ Writing
۰-۳۰ Speaking
۰-۱۲۰ Total score

بخشهای مختلف آزمون TOEFL iBT

Reading
بخش درک مطلب در تافل iBT  با نسخه کامپيوتری آن  (CBT) تفاوت چندانی ندارد. اين بخش از سه متن آکادميک تشکيل شده است که به دنبال هر کدام چندين پرسش مطرح می شود. هر کدام از اين متن‌ها حدوداً از ۶۵۰ تا ۷۵۰ کلمه ساخته شده‌اند. نوع سؤالات نيز ترکيبی از نوع سؤالات موجود در تافل کامپيوتری (CBT) و انواع جديدتری از سؤالات است که در آن شرکت کنندگان بايد جدولی را پر کنند يا يک نتيجه گيری روايی را تکميل نمايند. دو بخش اضافه شده به بخش درک مطلب ، يکی فهرست لغات و ديگری يک گزينه تجديد نظر (review option) است.  فهرست لغات به شما اين امکان را می‌دهد که معنی کلمات کليدی موجود در متن را بيابيد و با گزينه تجديد نظر (review option) می‌توانيد در پاسخهايتان تجديد نظر کنيد.

Listening
بخش شنيداری آزمون تافل توانايی شما را در درک مکالمات انگليسی، آن گونه که در آمريکای شمالی صحبت می‌شود، ارزيابی می‌کند. بخش شنيداری آزمون تافل اينترنتی (iBT)  با نسخه کامپيوتری آن (CBT) تفاوت چندانی  ندارد. اين بخش از دو مکالمه و چهار سخنرانی درسی همراه با پرسشهایی تشکيل يافته است.
Writing
اين بخش از آزمون، توانايي شما را در به کار گيری «نوشتن» جهت برقراری ارتباط در يک محيط دانشگاهی مورد سنجش قرار می‌دهد. اين بخش خود به دو قسمت تقسيم می‌شود: يک قسمت تلفيقی (integrated) و يک قسمت مستقل (independent) که تايپ کردن  برای هر دو قسمت ضروری است. در قسمت تلفيقی شما بايد در ابتدا متن کوتاهی را بخوانيد (۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه) و سپس به يک نطق مرتبط با متن گوش دهيد. بعد از آن شما بايد با استفاده از اطلاعاتی که از متن و سخنرانی بدست آورده‌ايد به يک پرسش پاسخ دهيد. به شما ۲۰ دقيقه فرصت داده می‌شود که پاسخ خود را که بايد بين ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه باشد، بنويسيد. اما قسمت مستقل (independent) بخش نوشتاری، مشابه بخش نوشتاری آزمون کامپيوتری تافل می‌باشد: به شما ۲۰ دقيقه فرصت داده می شود که انشاء کوتاهی در حدود ۳۰۰ کلمه درباره يک موضوع خاص بنويسيد.

Speaking

اين بخش جديد از آزمون تافل دارای شش تکليف (task) می‌باشد که ۲ تکليف آن به صورت مستقل (independent) و ۴ آن به صورت تلفيقی می‌باشد.

بطور دقيق‌تر، بخش گفتاری آزمون تافل داراي قسمتهاي زير است:

۲ تکليف مستقل (independent) درباره موضوعات معمولي و آزاد.
– شرکت‌کنندگان بايد با استفاده از دانش و تجارب شخصی خود در مورد يک موضوع خاص موضع گيری کرده و آن را توضيح دهند.

۲ تکليف تلفيقی (integrated) بر اساس خواندن و شنيدن.
– اين تکاليف شامل يک متن کوتاه و يک صحبت کوتاه می‌باشند. شرکت کنندگان بايد اطلاعاتی را که از اين دو طريق بدست می‌آورند، با هم تلفيق کرده و در پاسخ خود به کار گيرند.

۲ تکليف تلفيقی بر اساس شنيدن يک سخنرانی يا گفتگوی کوتاه.
– شرکت کنندگان بايد نکات کليدی موجود در آنچه که مي‌شنوند را بطور خلاصه در پاسخ‌هايشان ارائه دهند.

مدت پاسخ‌گويی به هر کدام از تکاليف از ۴۵ تا ۶۰ ثانيه متغير می‌باشد.

امتیاز دهی از راست به چپ است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *