تکنیک های مهم Listening

تکنیک های مهم Listening

در این مقاله میخواهیم به معرفی تکنیک های مهم Listening در آزمون آیلتس بپردازیم. با مطالعه این مقاله میتوانید به ۹ راز بسیار مهم در آزمون لیسینیگ آیلتس پی ببرید.

۱.یک دقیقه طلایی شروع آزمون

هنگامی که سوالات بخش Listening‌ در اختیار شما قرار می گیرد، حدود یک دقیقه یک مثال برای شما از بلندگو پخش می شود تا با نحوه پاسخ دادن به سوالات این بخش بیشتر آشنا شوید ، با توجه به اینکه با نحوه شرکت در آزمون آشنا هستید ، در این مدت زمان تا آنجا که می توانید سوالات را  جلوتر بخوانید و با موضوع Section‌ های مختلف آزمون Listening ‌و اینکه چه مواردی مورد سوال است آشنا شوید. این پیش آمادگی می تواند تا  ۱ نمره باعث افزایش نمره شما باشد. چون در حقیقت یکی از  علت های اصلی از دست دادن پاسخ ها، معمولا آماده نبودن برای دریافت آنهاست.

۲.دقیقا بدانید که چه نوع اطلاعاتی را باید پاسخ بدهید

مهمتر از گوش کردن یا خواندن برای یافتن جواب ، درک دقیق سوال است ، ‌همیشه به سوال خوب دقت کنید و نوع پاسخ را تشخیص دهید.

آیا پاسخ یک شماره خواهد بود؟ یک اسم خواهد بود؟ نام یک مکان خواهد بود؟

از لحاظ گرامری پاسخ به چه گروهی تعلق می گیرد؟ آیا من به دنبال فاعل هستم؟ آیا من به دنبال یک صفت هستم؟

این پیش بینی نوع پاسخ ، به شما کمک می کند که تنها به شکار جواب بشینید ، و به راحتی کلماتی را که نمی توانند جواب باشند ،  فیلتر کنید.

۳.از کلمات سوال بعنوان مترادف های جواب در متن استفاده کنید و نسبت به آن ها حساس باشید.

۴.به تفاوت Not given‌ و دو گزینه False‌ و True‌ حساس باشید.

از اشتباهات بارز داوطلبان در آزمون Reading‌ نحوه مواجه شدن آنها با  سوالات گروه True-False-‌Not given  است.

برای حل مشکل کمبود وقت باید به تکنیک های پاسخگویی سریع و دقیق Reading‌ مجهز باشید

۵.پیشینی کنید که چه پاسخی خواهید شنید

به ماجرای داستان نیز توجه کنید. توجه به گرامر انچه قرار است در جای خالی قرار داده شود مهم است. دقت کنید که در آزمون IELTS دقیقا آنچه می شنوید باید بر روی کاغذ آورده شود و شما مجاز به تغییر ساختار گرامری آن نیستید. مثلا نمی توانید به جای نامی که شنیدید، صفت آن را بنویسید. بنابراین اگر آنچه می شنوید از لحاظ گرامری نمی تواند با جواب سوال هماهنگ باشد، احتمالا آنچه فکر می کنید شنیده اید آنچه گفته شده نیست.

۶.بدانید که سوال بعدی چیست که جا نمانید و همانطور که گوش می کنید منتظر پاسخ سوال بعدی نیز باشید.

خیلی مهم است که همواره سوال بعدی را نیز زیر نظر داشته باشید، این امر باعث آرامش شما خواهد شد که سوال بعدی را از دست نداده اید، این تکنیک هم در Listening‌ و هم در Reading‌ حیاتی است، بنابراین توصیه می شود که همیشه دو سوال دو سوال در حافظه خودتان نگه دارید و به جستجو یا انتظار جواب باشید.

۷.مراقب باشید امکان تغییر عقیده گوینده یا نویسنده زیاد است.

معمولا از Section2‌ به بعد، چه در آزمون Listening‌ و چه در آزمون Reading  امکان تغییر نظر وجود دارد، باید صبور باشید و مطلب را تا آخر بشنوید یا بخوانید  و سپس پاسخ نهایی را که به نظر شما درست است یادداشت کنید، مباد که از هیجان پیدا کردن جواب باقی مکالمه را گوش نکنید  و فقط شروع به نوشتن کنید یا از خواندن باقی متن صرف نظر کنید. معمولا هنگامی که داوطلب با خوشحالی در حال نوشتن پاسخ است، گوینده نظرش را تغییر می دهد و با عبارتی مانند Hold on!  نظر جدیدی را بعنوان پاسخ پیشنهاد می کند.

۸.سوالهای که پشت سر هم آمده را شناسایی کنید و آماده خلاصه نویسی یا نگه داری در ذهن باشید.

یکی از علت های اصلی جاماندن در آزمون   Listening  ، غفلت در مورد سوالاتی است که درست پشت سر هم عنوان می شوند، ‌این سوالات این اشتباه را تقویت می کنند که در هیجان نوشتن پاسخ اولین سوال، تمرکز برای شنیدن پاسخ سوال بعدی را از دست بدهید، توصیه می شود که در آغاز آزمون سوالات بخش Listening را که در یک سطر و بدون فاصله قرارداده شدند با یک نگاه سریع شناسایی کنید   و منتظر نوشتن هر دو جواب بمانید، لازم نیست که جوابها را کامل یاد داشت کنید، در پایان آزمون  به شما ده دقیقه وقت داده خواهد شد که پاسخ هایتان را پاک نویس کنید، فقط فراموش نکنید که این زمان اضافی برای آزمون Listening   است نه برای بقیه بخش های آزمون آیلتس ( IELTS ) .

۹.در تست های چند گزینه ای فقط سوال ها را بخوانید.

جواب های طولانی را فقط اگر وقت شد نگاه کنید،‌پاسخ هر سوال را به شکل خلاصه یادداشت کنید و در ۱۰ دقیقه پایان تست جوابهای یاد داشت شده را با گزینه ها تطبیق داده و انتخاب کنید. چون وقت برای خواندن و یادداشت کردن کافی در حین شنیدن تست کافی  نخواهد بود.

سوالات چند گزینه ای که پاسخ گزینه های آنها کوتاه است را می توانید سریع بخوانید، ولی وقتی پاسخ ها  یک خط طولانی است، خواندن تمامی پاسخ ها غیر ممکن است، پاسخ ها مهم نیستند، مهم درک شما از سوال است، اگر سرگرم خواندن  گزینه های سوالات شوید،‌احتمال دارد که تمرکزتان به آنچه می شنوید از دست برود.

اگر سوال ها را با دقت بخوانید، و آنچه به عنوان پاسخ تشخیص می دهید را به طور خلاصه در کنار سوال به زبان انگلیسی یا فارسی با یک یا دو کلمه یادداشت کنید، ‌در ۱۰ دقیقه پایانی بخش Listening  وقت کافی خواهید داشت تا آنچه نوشته اید را با پاسخ های چند گزینه ای مطابقت داده و بهترین پاسخ را انتخاب نمایید، این حرفه ای ترین روش پاسخ به چند گزینه ای ها است، که البته داوطلبانی که استرس زیاد دارند از انجام آن می پرهیزند، زیرا بر این باورند که ممکن است قدرت تطبیق پاسخ خودشان را با پاسخ های اصلی نداشته باشند، شاید همین نگرانی و استرس  دلیل این باشد که این گروه از داوطلبان همیشه نمره ای پایین تر از میزان شایستگی شان اخذ می کنند.

امتیاز دهی از راست به چپ است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *