کارنامه IELTS

کارنامه IELTS

کارنامه IELTS :معمولا ۲ هفته تا ۱ ماه بعد از آزمون، شرکت کننده کارنامه ای با عنوان (Test Report Form ) یا به اختصار TRF را دریافت می کند. در این آزمون نمره های هر یک از مهارت های زبانی (شنوایی، درک مطلب، نوشتاری و گفتاری) و نمره نهایی و کلی آزمون مشاهده می شود. مقدار نمره مورد نیاز و مورد قبول دانشگاه ها و مراکز بستگی به آن مر کز دارد. در ایران معمولا ۲  تا ۱ ماه بعد از آزمون نمره شرکت کننده اعلام شده و کارنامه آزمون به نشانی شرکت کننده ارسال می گردد. بر اساس استاندار آزمون نمره ها ۱۳ روز کاری پس از آزمون قابل دستیابی می باشند. برخی از مراکز نمره ها را در روز ۱۳ به آدرس شرکت کننده ارسال می کنند. لازم به تذکر است که نمره ها به هیچ وجه از طریق تلفن یا فکس یا ایمیل ارائه داده نمی شود.

کارنامه فرم گزارش نتایج

باید توجه داشته باشید که تنها یک نسخه از کارنامه آزمون برای شرکت کننده ارسال می گردد و حتما باید در مکانی امن نگهداری گردد. گرفتن کارنامه آزمون مجدد امکان پذیر نمی باشد. همچنین مراکز برگزاری آزمون تا ۵ نسخه از کارنامه را می توانند به آدرس های ارائه شده توسط شرکت کننده به طور رایگان و بدون هزینه ارسال کنند. حتما به این نکته دقت شود که اعتبار آزمون IELTS دو سال بوده و بیشتر موسسات قبول کننده آزمون نمره های بیش از دو سال را قبول نمی کنند.

درکارنامه ای که شما دریافت می کنید دو نوع نمره درج شده است ۱- نمره ی کلی ۲- نمره جداگانه برای هر یک از چهار مهارت ( خواندن ، شنیدن،نوشتن و صحبت کردن)، هدف از سطح بندی نمرات ( Band Score) نشان دادن توانایی دقیق داوطلبین می باشد. شما همچنین تنها یک کپی از کارنامه ی خود دریافت می کنید پس در حفظ و نگهداری آن دقت کنید. صادر کردن مجدد اصل کارنامه برای شما امکان پذیر نیست. البته مراکز آیلتس کپی کارنامه ی شما را تا پنج سازمان و نهاد درخواستی شما به صورت رایگان ارسال خواهند کرد. شما می توانید نتیجه ی آزمون را بعد از ۱۳ روز به صورت پیش نمایش آنلاین و اینترنتی مشاهده کنید. نتایج آزمون به مدت ۲۸ روز به صورت آنلاین باقی خواهد ماند. لطفا به یاد داشته باشید که از نتایج اینترنتی به عنوان کارنامه ی رسمی استفاده نکنید.

مدت اعتبار نمره آیلتس

معمولا اعتبار نمره آیلتس برای سازمانها تا دو سال می باشد و عملا آزمون بعد از دو سال از اعتبار می افتد مگر اینکه شما اسنادی راارائه دهید که دال بر فعالیت مستمر شما بعد از آزمون باشد. پس توجه داشته باشید که مسئولین و شرکای آیلتس اعتبار این آزمون را تا دو سال تایید می کنند و بیشتر از این مدت مورد تایید آنها نیست.

امکان اخذ مجدد مدرک آیلتس

هیچ محدودیتی برای شرکت در آزمون آیلتس واخذ مجدد مدرک آن وجود ندارد. شمابه محض آمادگی می توانید اقدام به شرکت در آزمون کنید. به خاطر داشته باشید که نمره ی شما به شرطی بهتر از آزمونهای قبلی خواهد بود که تلاش خود را بیشتر کرده باشید در غیر اینصورت تغییر قابل ملاحضه ای در نمره ی شما ایجاد نخواهد شد.

چگونگی محاسبه نمره Listening آیلتس (آکادمیک و جنرال)

نمره نهایی مهارت پاسخهای صحیح
۹ ۳۹ – ۴۰
۸.۵ ۳۷ – ۳۸
۸ ۳۵ – ۳۶
۷.۵ ۳۲ – ۳۴
۷ ۳۰ – ۳۱
۶.۵ ۲۶ – ۲۹
۶ ۲۳ – ۲۵
۵.۵ ۱۸ – ۲۲
۵ ۱۶ – ۱۷
۴.۵ ۱۳ – ۱۵
۴ ۱۲ – ۱۱

 

چگونگی محاسبه نمره Reading آیلتس آکادمیک

پاسخهای صحیح نمره نهایی مهارت
۳۹ – ۴۰ ۹
۳۷ – ۳۸ ۸.۵
۳۵ – ۳۶ ۸
۳۳ – ۳۴ ۷.۵
۳۰ – ۳۲ ۷
۲۷ – ۲۹ ۶.۵
۲۳ – ۲۶ ۶
۱۹ – ۲۲ ۵.۵
۱۵ – ۱۸ ۵
۱۳ – ۱۴ ۴.۵
۱۰ – ۱۲ ۴
۸ – ۹ ۳.۵
۶ – ۷ ۳
۴ – ۵ ۲.۵

 

چگونگی محاسبه نمره Speaking آیلتس

این معیارها نیز به یک اندازه نمره دارند و میانگین آن‌ها، نمره نهایی یا band score بخش اسپیکینگ را تشکیل می‌دهد.

 

  • روانی و وابستگی در صحبت کردن
  • وسعت دایره لغات
  • گرامر
  • تلفظ

چگونگی محاسبه نمره Writing آیلتس

هر دو تسک ۱و ۲ آزمون رایتینگ آیلتس بر اساس شاخص‌های زیر نمره دهی می‌شوند،

این معیارها به یک اندازه نمره دارند و میانگین آن‌ها، نمره نهایی یا band score بخش رایتینگ را تشکیل می‌دهد.

  1. ۱Task Achievement Task
  2. Task Response task 2
  3. Coherence and Cohesion  همبستگی و ارتباط میان جملات و پاراگراف های متن
  4. Lexical Resource  دانش واژگانی یا دایره لغات
  5. Grammatical Range and Accuracy  قدرت و دقت گرامری

 

امتیاز دهی از راست به چپ است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *